Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

ROK PROFESORÓW LWOWSKICH

Rok 2020 został ustanowiony przez Radę Miejską Wrocławia Rokiem Profesorów Lwowskich, aby uczcić 75. rocznicę powrotu Wrocławia do Polski oraz oddać hołd tym, którzy położyli fundamenty pod rozwój polskiego Wrocławia. Radni przyjmując rezolucję zaznaczyli, że wielkie tradycje nauki lwowskiej znalazły swoją powojenną, bezpośrednią kontynuację przede wszystkim na uczelniach wrocławskich, a współczesny Wrocław w znaczącym stopniu zawdzięcza swój charakter wysiłkowi organizacyjnemu profesorów i wykładowców przedwojennych uczelni Lwowa (https://www.wroclaw.pl/2020-rokiem-profesorow-lwowskich).

 

Zachęcamy do zapoznania się z wirtualną wystawą, opracowaną w naszej bibliotece, na temat powstania po II wojnie światowej polskiego Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu oraz wkładu lwowskich uczonych w rozwój wrocławskiej nauki.

 

Zapraszamy również na szczególny spacer po Wrocławiu – śladami prof. Stanisława Kulczyńskiego, pierwszego rektora Uniwersytetu i Politechniki. Książka Kamilli Jasińskiej i Michała Karczmarka: Wrocław Kulczyńskiego znajduje się w zbiorach biblioteki szkolnej.

 

Wspominając twórców powojennych uczelni wrocławskich wywodzących się z lwowskiego ośrodka akademickiego, nie można zapominać o wybitnych polskich naukowcach, którzy zostali zamordowani przez Niemców w 1941 r. na Wzgórzach Wuleckich w pobliżu Politechniki Lwowskiej, tuż po rozpoczęciu okupacji Lwowa przez III Rzeszę.

 

W bibliotece CKU można wypożyczyć przewodnik historyczny: Mortui Vivunt. Przez Lwów i Wrocław szlakiem zbrodni na Wzgórzach Wuleckich autorstwa Kamilli Jasińskiej, wydany z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” – Centrum Historii Zajezdnia przy współpracy z Politechniką Wrocławską oraz Biblioteką Naukową Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki. Jest to pierwsza wspólna polsko-ukraińska publikacja poruszająca temat mordu dokonanego na polskiej inteligencji w lipcu 1941 r. we Lwowie.

 

Polecamy również interesujący wywiad z autorką przewodnika Kamillą Jasińską:
https://www.zasobynauki.pl/zasoby/mortui-vivunt-przewodnik-szlakiem-pomordowanych-profesorow-lwowskich,10426/mortui_vivuntmp3,414714


i artykuły dostępne w Sieci:


Jasińska Kamilla: Mortui vivunt. O mordzie Profesorów Lwowskich
https://uni.wroc.pl/mortui-vivunt-o-mordzie-profesorow-lwowskich


Albert Zygmunt: Kaźń profesorów lwowskich w lipcu 1941 roku
http://www.lwow.com.pl/albert/albert-pl.html

Data dodania: 2022-12-03 15:32:52
Data edycji: 2022-12-03 15:34:04
Ilość wyświetleń: 293

Kalendarz

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejTłumacz języka migowego
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Tłumacz języka migowego