Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

„Kto czyta książki – żyje podwójnie” (Umberto Eco)

O tym, że warto poświęcić czas na czytanie, wie chyba każdy człowiek.
Trudno wyliczyć korzyści wynikające z czytania, które przede wszystkim dostarcza bezcennej wiedzy o świecie i ludziach, skutecznie rozwija wyobraźnię, zdolność abstrakcyjnego myślenia, sprzyja rozwijaniu językowych kompetencji, uczy koncentracji uwagi i jest doskonałym treningiem pamięci, wzbogacając wewnętrzne życie każdego czytelnika.
Tradycję promocji czytelnictwa pielęgnuje się również w CKU – dając wyraz wsparcia popularnej kampanii Narodowego Czytania Literatury. W dniach 08 – 10 września 2019 r. reprezentujący Centrum Kształcenia Ustawicznego: p. Urszula Dołębska, wicedyrektor Centrum, p. Magdalena Marszałek,
p. Anna Smolińska wraz z wychowawcami OHP przyłączyli się do zorganizowanej
we Wrocławiu ogólnopolskiej kampanii czytelniczej, kontynuując ją na terenie Centrum
przy wsparciu ze strony dyrektorów, nauczycieli, słuchaczy. Zgodnie z tegoroczną formułą kampanii odczytano najciekawsze fragmenty: noweli Bolesława Prusa Katarynka oraz opowiadania Bruno Schulza Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą).
Zorientowane na rozwój czytelnictwa działania Centrum stanowią
m.in. odpowiedź na podjętą
z końcem 2015 r. rządową uchwałę o realizacji w latach 2016-2020 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.Program obejmuje priorytety – za które odpowiadają Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Edukacji Narodowej.
Warto przypomnieć, że akcję Ogólnopolskiego Czytania rozpoczęto już
w 2013 r. z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej. W pierwszym Narodowym Czytaniu Polacy czytali fragmenty narodowej epopei Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”
, następnie, – „Zemsty”, będącej dziełem najwybitniejszego polskiego komediopisarza Aleksandra Fredry (2014), potem – „Lalki”, realistycznej powieści pozytywistycznej Bolesława Prusa (2015). W latach: 2016, 2017 i 2018 czytano kolejno: „Quo vadis”, historyczną powieść Henryka Sienkiewicza, „Wesele”, symboliczno-realistyczny dramat Stanisława Wyspiańskiego oraz „Przedwiośnie” polityczną powieść Stefana Żeromskiego o budzącej się do życia wolnej Polsce (o wyborze lektury decydują czytelnicy w drodze głosowania).
Kończąc pochwałę czytelnictwa, warto skonstatować, że tegoroczna ogólnopolska akcja Narodowego Czytania to tylko jedna z wielu okazji do wspólnego poznawania polskiej literatury. Popularyzowana w szkołach, w przedszkolach, w parkach i w tramwajach nie pozwala zapomnieć, że w dobie internetyzacji życia sztuka czytania pozostaje źródłem niezwykłych doznań, których nie zastąpi kontakt z żadną wirtualną animacją, a stała obecność i powszechna dostępność książki nadają jej rangę wierniejszego „przyjaciela” człowieka niż komputer.

 

Anna Smolińska

 

Wrocław, 08 września 2019 r.

Data dodania: 2022-12-03 17:48:13
Data edycji: 2022-12-03 17:48:19
Ilość wyświetleń: 574

Kalendarz

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejTłumacz języka migowego
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Tłumacz języka migowego