50-089 Wrocław
ul. Swobodna 73
O tym, że warto poświęcić czas na czytanie, wie chyba każdy człowiek.
Trudno wyliczyć korzyści wynikające z czytania, które przede wszystkim dostarcza bezcennej wiedzy o świecie i ludziach, skutecznie rozwija wyobraźnię, zdolność abstrakcyjnego myślenia, sprzyja rozwijaniu językowych kompetencji, uczy koncentracji uwagi i jest doskonałym treningiem pamięci, wzbogacając wewnętrzne życie każdego czytelnika.
Tradycję promocji czytelnictwa pielęgnuje się również w CKU – dając wyraz wsparcia popularnej kampanii Narodowego Czytania Literatury. W dniach 08 – 10 września 2019 r. reprezentujący Centrum Kształcenia Ustawicznego: p. Urszula Dołębska, wicedyrektor Centrum, p. Magdalena Marszałek,
p. Anna Smolińska wraz z wychowawcami OHP przyłączyli się do zorganizowanej
we Wrocławiu ogólnopolskiej kampanii czytelniczej, kontynuując ją na terenie Centrum
przy wsparciu ze strony dyrektorów, nauczycieli, słuchaczy. Zgodnie z tegoroczną formułą kampanii odczytano najciekawsze fragmenty: noweli Bolesława Prusa Katarynka oraz opowiadania Bruno Schulza Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą).
Zorientowane na rozwój czytelnictwa działania Centrum stanowią
m.in. odpowiedź na podjętą
z końcem 2015 r. rządową uchwałę o realizacji w latach 2016-2020 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.Program obejmuje priorytety – za które odpowiadają Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Edukacji Narodowej.
Warto przypomnieć, że akcję Ogólnopolskiego Czytania rozpoczęto już
w 2013 r. z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej. W pierwszym Narodowym Czytaniu Polacy czytali fragmenty narodowej epopei Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”
, następnie, – „Zemsty”, będącej dziełem najwybitniejszego polskiego komediopisarza Aleksandra Fredry (2014), potem – „Lalki”, realistycznej powieści pozytywistycznej Bolesława Prusa (2015). W latach: 2016, 2017 i 2018 czytano kolejno: „Quo vadis”, historyczną powieść Henryka Sienkiewicza, „Wesele”, symboliczno-realistyczny dramat Stanisława Wyspiańskiego oraz „Przedwiośnie” polityczną powieść Stefana Żeromskiego o budzącej się do życia wolnej Polsce (o wyborze lektury decydują czytelnicy w drodze głosowania).
Kończąc pochwałę czytelnictwa, warto skonstatować, że tegoroczna ogólnopolska akcja Narodowego Czytania to tylko jedna z wielu okazji do wspólnego poznawania polskiej literatury. Popularyzowana w szkołach, w przedszkolach, w parkach i w tramwajach nie pozwala zapomnieć, że w dobie internetyzacji życia sztuka czytania pozostaje źródłem niezwykłych doznań, których nie zastąpi kontakt z żadną wirtualną animacją, a stała obecność i powszechna dostępność książki nadają jej rangę wierniejszego „przyjaciela” człowieka niż komputer.
Anna Smolińska
Wrocław, 08 września 2019 r.
50-089 Wrocław
ul. Swobodna 73