Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Książki i kultura online

Zachęcamy w czasie epidemii koronawirusa do korzystania z książek w postaci ebooków i audiobooków, które są dostępne w Internecie. Proponujemy portale oferujące bezpłatny i legalny dostęp (z poszanowaniem prawa autorskiego) do książek, filmów, muzyki, spektakli teatralnych, a także wirtualne zwiedzanie muzeów i galerii.

 

Literatura w sieci

Wolne Lektury – biblioteka internetowa oferująca bezpłatny dostęp do ponad 5,5 tysiąca książek, które trafiły już do domeny publicznej (70 lat po śmierci autora), w tym lektur szkolnych od antyku do dwudziestolecia międzywojennego, a także współczesnych dzieł udostępnionych przez autorów lub spadkobierców praw na jednej z wolnych licencji. Utwory są uzupełnione motywami i przypisami.

 

Lektury.gov.pl – bezpłatny dostęp do kilkuset lektur obowiązkowych i uzupełniających dla uczniów szkoły podstawowej i liceum w postaci ebooków oraz audiobooków.

 

Chmura Czytania – książki polskich i zagranicznych autorów, dostępne bez logowania.

 

Polska-poezja.pl – audioteka, w której obecnie znajduje się ponad 270 wierszy najbardziej znanych poetów ze wszystkich okresów literackich, m. in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza i Czesława Miłosza. Wiersze recytują wybitni aktorzy. Teksty utworów są sukcesywnie uzupełniane o interpretacje i analizy, biogramy poetów oraz opisy epok.

 

Legimi – księgarnia internetowa z 60 000 ebooków i audiobooków z klasyką literatury, bestsellerami i nowościami wydawniczymi. W czasie epidemii koronawirusa Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu zaoferowała bezpłatny dostęp do Legimi czytelnikom posiadającym kartę Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Ponadto na okres pandemii jest bezpłatny darmowy dostęp dla wszystkich do wyodrębnionego zbioru ebooków i audiobooków dla różnych grup wiekowych, a także do całej bazy przez 14 dni.

 

Opowieści w czasach zarazy – wirtualne spotkania z pisarzami na żywo.

 

Filmy, spektakle, koncerty, muzea online

Ninateka – platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Umożliwia bezpłatne korzystanie z ponad 7 tysięcy nagrań: filmów fabularnych i dokumentalnych, reportaży, animacji, spektakli teatralnych i operowych, koncertów, słuchowisk oraz programów publicystycznych.

Repozytorium Cyfrowe – serwis, który służy upowszechnianiu dziedzictwa filmowego z archiwów Filmoteki Narodowej. Filmoteka Narodowa prezentuje tu przedwojenne filmy fabularne oraz fragmenty najstarszych polskich dokumentów: przedwojenne kroniki PAT, powojenne Polskie Kroniki Filmowe, a także uzupełnione bogatym opisem materiały WFDiF z lat 1946-1955.

Teatr Telewizji – nagrania spektakli, m.in. inscenizacje lektur szkolnych.

Teatr Wielki – Opera Narodowa – spektakle online, wystawy.

Internet Archive – archiwum światowego Internetu, działające jako serwis non-profit, gromadzące i udostępniające książki, filmy, nagrania dźwiękowe i in. pochodzące z domeny publicznej oraz z publikacji na licencji Creative Commons.

Open Culture – serwis gromadzi wysokiej jakości media kulturalne i edukacyjne, aby bezpłatnie udostępniać je uczącej się społeczności świata. Wśród nagrań audio i wideo jest ogromny zbiór audiobooków, kursów z renomowanych uniwersytetów, filmów, kursów językowych i ebooków.

Europeana – umożliwia przeszukiwanie zasobów cyfrowych europejskich muzeów, bibliotek, archiwów i kolekcji audiowizualnych. W zasobach znajdują się obrazy, teksty, dźwięki oraz filmy, w tym kroniki i audycje telewizyjne.

Public Domain Movies – anglojęzyczny serwis prezentujący filmową klasykę, która dostępna jest w domenie publicznej.

SnagFilms – platforma powiązana z serwisem filmowym IndieWire pozwalająca na obejrzenie za darmo blisko 10 tys. filmów fabularnych i dokumentalnych z całego świata.

Kultura w sieci – zestawienie muzeów online, cyfrowych kolekcji i wirtualnego zwiedzania zabytków, przygotowane przez Dolnośląską Bibliotekę Pedagogiczną.

 

10 najlepszych muzeów, które możesz odkryć właśnie tutaj, właśnie teraz

 

 

Wybrane polskie biblioteki i archiwa cyfrowe

Polona Cyfrowa Biblioteka Narodowa
Biblioteka Literatury Polskiej w Internecie
Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa
Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa
Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego
Federacja Bibliotek Cyfrowych
Narodowe Archiwum Cyfrowe

 

Legalna Kultura

 

Polecamy portal Legalna Kultura. Znajdziecie tu zestawienie wielu innych polskich i zagranicznych serwisów, które oferują bezpłatny i częściowo bezpłatny dostęp do książek w wersji elektronicznej, filmów, muzyki i in., linki do ponad 370 wirtualnych muzeów i galerii, a także artykuły dotyczące publikowania i korzystania z utworów zgodnie z prawem autorskim.

Data dodania: 2022-12-03 15:35:49
Data edycji: 2022-12-03 15:39:50
Ilość wyświetleń: 234

Kalendarz

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejTłumacz języka migowego
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Tłumacz języka migowego