50-089 Wrocław
ul. Swobodna 73
Prelekcja Kamilli Jasińskiej, popularyzatorki historii Wrocławia i tanatoturystyki
Pani Kamilla Jasińska w niezwykle interesujący sposób opowiadała o tragicznych losach ludzi, którzy byli przesiedleni w czasie wojny do Wrocławia i stali się „niewolnikami III Rzeszy”. Blisko tysiąc więźniów zmuszanych do niewolniczej pracy dla hitlerowskich Niemiec było przetrzymywanych od stycznia do marca 1945 roku w zamienionej na obóz szkole - Elementarschule przy Sadowastrasse (dawna nazwa ul. Swobodnej) w gmachu, który obecnie jest siedzibą Centrum Kształcenia Ustawicznego. Była wśród nich m.in. około 200-osobowa grupa Francuzów, a zdecydowaną większość stanowili Polacy. Dowiedzieliśmy się, że znaleźli się tu więźniowie ewakuowani z innych obozów, w tym dwóch przeznaczonych głównie dla cywilnej ludności powstańczej Warszawy deportowanej do Breslau w czasie trwania i po upadku Powstania Warszawskiego.
Nie zachowały się żadne fotografie z tego obozu, ale słuchając opowieści pani Kamilli, zilustrowanej wspomnieniami i rysunkami osób, którym udało się przeżyć wojnę, mogliśmy sobie wyobrazić w jak strasznych warunkach byli zakwaterowani i pracowali, wysyłani głównie do budowania barykad i umocnień Festung Breslau.
Wszystkich, którzy nie mogli wziąć udziału w spotkaniu, zachęcamy do zapoznania się z relacją zamieszczoną na stronie Oddziału IPN we Wrocławiu, z której można dowiedzieć się bardzo wielu informacji o budynku naszej szkoły i wojennej historii tego miejsca
/ https://wroclaw.ipn.gov.pl/wro/aktualnosci/210267,Robotnicy-przymusowi-zamiast-uczniow-W-siedzibie-CKU-o-obozie-pracy-przymusowej-.html /
W zbiorach biblioteki mamy książki, których autorką jest pani Kamilla Jasińska, bardzo je polecamy, nie tylko pasjonatom historii.
50-089 Wrocław
ul. Swobodna 73